شنبه 13 خرداد 1402
تاریخ : چهارشنبه 30 فروردين 1402
کد 56

حماسه حضور؛

حضور پرشور مرزنشینان جلفا در راهپیمایی روز قدس

راهپیمایی روز جهانی قدس ۱۴۰۲ با حضور پرشور قشرهای مختلف مردم در چهار نقطه  شهرستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان جلفا ، مردم روزه‌دار شهرستان از صبح جمعه بیست و پنجم فروردین مصادف با بیست و سوم ماه مبارک رمضان همزمان با سراسر کشور به راه افتادند تا در روزی که با تدبیر امام خمینی (ره) روز قدس نامگذاری شد، از آرمان فلسطین و آزادی قدس شریف حمایت کنند.

قشرهای مختلف مردم در شهرهای جلفا، هادیشهر، سیه رود و ایری سفلی به همراه خانواده یا دوستان در  محل های تعیین شده توسط ستاد برگزاری مراسمات شهرستان جلفا جمع شدند و پس از ملحق شدن  ائمه جمعه، فرماندار، فرماندهان نظامی و انتظامی، مسوولان کشوری، روحانیون و دانشجویان و دانش آموزان از مسیرهای مشخص شده به سمت مصلی های نماز جمعه حرکت کردند.

اولین نکته قابل جالب توجه در راهپیمایی امروز، حضور پرشور و نشاط مردم روزه‌دار پس از احیای شب بیست و سوم ماه رمضان بود که تا ساعاتی از بامداد روز جمعه در مساجد گردهم آمده و قرآن به سر مشغول راز و نیاز بودند.

پرچم‌های رنگی «لبیک یا خامنه‌ای»، «لبیک یا صاحب‌الزمان»، «ما ایستاده‌ایم»، «القدس لنا» و پرچم سه رنگ کشورمان در دستان جمعیت خودنمایی می‌کرد.

کودکانی هم در این میان بادکنک‌های رنگی به دست داشتند و با شور و شوق کودکانه پا به پای جمعیت حرکت می‌کردند.

حضور کودکان در غرفه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مستقر در محوطه مصلی نماز جمعه هادیشهر و غرفه معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه آزاد ارس در جوار شهدای گمنام جلفا برای نقاشی هایی از قدس و سردار حاج قاسم سلیمانی از دیگر حاشیه‌های راهپیمایی امروز بود.

شرکت‌کنندگان در راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس سال ۱۴۰۲ با قرائت قطعنامه‌ای در هفت بند مواضع خود را اعلام کردند.

🔴 بندهایی از  قطعنامه راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس

🔸 ما ملت غیور ایران، وحدت و همبستگی جهان اسلام را کلید فتح و غلبه بر استکبار جهانی و توطئه‌های آنان  می‌دانیم.

🔸 معتقدیم تسریع در زوال و فروپاشی ‌رژیم موقت صهیونیستی و رسیدن به نقطه بی‌بازگشت، اولویت اول جهان اسلام و کشورهای اسلامی است.

🔸 بی حجابی موجب تزلزل بنیان خانواده‌ها خواهد شد؛ دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم را برای جلوگیری از تداوم آن در دستور کار قرار دهند.

گفتنی است امام خمینی (ره) شانزدهم مرداد سال ۱۳۵۸ هجری خورشیدی مصادف با سیزدهم رمضان ۱۳۹۹ هجری قمری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان هر سال را به عنوان روز قدس تعیین کردند و آن را روز حیات اسلام نامیدند.

تا امروز هر سال نه فقط ایرانیان بلکه آزادیخواهان بسیاری از کشورهای جهان در روز قدس با فریاد خود همبستگی بین‌المللی با مردم فلسطین و حمایت از حقوق قانونی آنان را اعلام می‌کنند.

  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 30 فروردين 1402
  • توسط مسعود هوشمند